Ez a mosható pelenkázásnak talán leginkább túlmisztifikált része.
Természetesen a rövid válasz, ami a ruhákra is igaz: mindig a gyártó utasítása szerint.
De ha egy picit bővebben szeretnék beszélni róla, akkor azzal kezdeném, hogy a mosható pelenkák nem igényelnek különleges bánásmódot.
A közhiedelemmel ellentétben nem szükséges (sőt kifejezetten nem javasolt) folyton áztatni, sikálni őket.
Ami viszont fontos, hogy mindig megfelelő mennyiségű vízzel és mosószerrel mossunk, de az öblítőt, illetve a klóros fehérítőt tartsuk meg a mi ruháinknak.
(Ha a mosógépünk extra víztakarékos, akkor szükség lehet plusz víz hozzáadására.)
Használat után hideg vízzel öblítsük ki a pelenkát (természetesen ha széklet került a pelenkába, azt előtte távolítsuk el, ebben nagy segítségünkre lesz egy úgynevezett bidé zuhany, de használhatunk székletfogó lapot vagy akár egyszerűen egy spatulát is)
A pelenkákat pedig két mosás között egy vödörben, kinyomkodva tároljuk és két, maximum három naponta mossuk.
A nedvszívókat mindenképpen 60 fokon mossuk (ennek hiányában fertőtlenítő adalék adása szükséges, ugyanis a 40fokon történő mosás mellett hosszútávon elszaporodhatnak a baktériumok, amik kiütésekhez és a pelenka állatkerthez hasonlító szagához vezetnek.)
A jó minőségű pul pelenka külsőket, csónakokat szintén moshatjuk 60 fokon a betétekkel, viszont célszerű mosózsákba tenni őket, hogy a vízzel teli betétek ne rángassák meg a gumikat.
(de ne felejtsük, a hőfok kiválasztásánál mindig a gyártó ajánlása lesz a mérvadó!)
A csónakos pelenkák külső részét viszont mindig 40 fokon – a babaruhákkal – mossuk.
Ha lehetőségünk van, a betéteket (prefoldokat, tetrákat) tegyük ki a napra száradni. Nem csak áramot spórolunk azzal, hogy nem használunk szárítógépet, de az UV remek folteltávolító is.
A pult tartalmazó pelenkákat, viszont ne tegyük ki közvetlen napsütésnek, mert az UV tönkreteheti a őket.